Drewno to coś więcej niż tylko dobry materiał budowlany, z którego z biegiem lat w miarę poznawania jego tajemnic udało sie wyeliminować słabe punkty, to wspaniałe tworzywo z duszą, charakterem z którego można wydobyć piękny kształt. To materiał który emanuje naturalnym ciepłem, bezpieczeństwem spokojem, tworzący niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach. To wreszcie materiał, który niewątpliwie pozytywnie oddziałuje na człowieka. Być może taka jest przyczyna ogromnej sympatii, a nawet szacunku dla drewna jako materiału budowlanego?
Chociaż już dawno straciło walor taniego budulca, a rozwój technologii proponuje coraz tańsze, łatwiejsze w obróbce materiały budowlane, ono ciągle dla wielu jest niezastąpione. Zwłaszcza dla mieszkańców miast zmęczonych pośpiechem cywilizacyjnym drewno jest namiastką tradycji, spokoju, czy wreszcie symbolem zdrowego życia blisko natury. W budownictwie swoje zastosowanie znajdują zarówno okna wykonane z drewna, plastiku, jak też z aluminium czy ze stali.
Każde z nich ma swoje wady jak i zalety. Każde z nich, zastosowane w odpowiednim miejscu, może być najlepszym rozwiązaniem dla inwestora czy użytkownika. Okna aluminiowe doskonale sprawdzają się w obiektach biurowych i witrynach sklepowych, okna stalowe w obiektach przemysłowych i przeszkleniach wewnętrznych, okna plastikowe w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, a okna drewniane blisko człowieka, w mieszkaniach i hotelach. Okna sprzed roku 1990 w większości nie spełniają współczesnych standardów nowoczesnych okien, od których wymaga się szczelności, dobrej izolacyjności cieplnej, akustycznej oraz łatwej obsługi i niezawodności w użytkowaniu. Postęp, jaki w technologii produkcji okien dokonał się w latach 90, jest tak ogromny, że porównywanie współczesnego okna PCV z drewnianymi oknami zespolonymi lub skrzynkowymi znanymi i produkowanymi przed dekadą, jest zupełnie pozbawione sensu. Równie dobrze można by było porównywać samochody sprzed 1990 r . z tymi wykonanymi po roku 2000. Pod względem technologicznym są to dwa różne światy, których porównywać nie sposób.
Tymczasem wielu producentów okien z PCV wykorzystuje we współczesnych porównaniach zachowany gdzieś w świadomości potencjalnego klienta obraz nieszczelnych, wypaczonych, blokujących się przy każdej próbie ich użytkowania okien drewnianych z czasów gdy szczytem techniki było budownictwo wielkopłytowe. Jest to delikatnie mówiąc nieuczciwe. Jeżeli chce się porównać współczesne okno plastikowe, to trzeba postawić obok niego współczesne okno drewniane. Współczesne – oznacza wykonane z wysezonowanego drewna klejonego wielo-warstwowo, wyposażone w nowoczesne okucia obwiedniowe, w zestaw szyb zespolonych, w trwały system uszczelniający czy wreszcie pomalowane nowoczesnymi, trwałymi powłokami ekologicznymi. Dopiero takie porównanie może być podstawą do wydania sądu o wyższości jednego rozwiązania nad drugim oraz wykaże, że parametry funkcjonalno-użytkowe współczesnych okien drewnianych są niedościgłym wzorcem dla innych rozwiązań materiałowych.
Tu nie ma pola do dyskusji, ponieważ trudno jest dyskutować z liczbami. Warto podkreślić, że przewaga okien drewnianych oprócz czysto techniczno-konstrukcyjnych wskaźników, wynika przede wszystkim z użytego nań materiału.